Kaip suvaldyti projekto biudžetą, esant pandemijos poveikiui ir infliacijai

Atsakomybė ir atvirumas 

„Kompetencijas ugdome atsižvelgdami į klientų lūkesčius, todėl mūsų profesionalumas yra suformuotas pačių užsakovų. Vadinasi, esame pats tikriausias mūsų atliekamų darbų „veidas“, – sako projektų valdymo įmonės „Viconus“ vadovas Renatas Viršilas. Bendrovė teikia  kokybiškas, profesionalias, lūkesčius atitinkančias projektų valdymo paslaugas Lietuvoje ir užsienyje. „Ir tai darome vadovaudamiesi pagrindinėmis organizacijos vertybėmis – atsakomybe ir atvirumu. Dėl to klientai mumis pasitiki“, – tvirtina R.Viršilas. 

Įmonės veikla apibrėžia keturias sritis: projektavimo ir statybų valdymas, techninė priežiūra bei inžinerinės konsultacijos. „Viconus“ nuolatos gerina veiklos procesus kokybei užtikrinti, todėl, siekiant aukštesnio procesinio brandos lygio, labai svarbus yra skaitmenizacijos panaudojimas. Šiuo metu įmonė naudoja Trimble, Dalux, BIM, microsoft 365 ir kitus skaitmenizacijos produktus kokybiškai procesiniai veiklai užtikrinti. „Komandai tai padeda lengviau, produktyviau ir efektyviau pasiekti rezultatų“, – teigia R.Viršilas.

Apimtis, biudžetas ir laikas…

… tai trys poliai, ant kurių laikosi projektų valdymas. „Savotiškas trikampis, kuriame visi trys kampai svarbūs, tačiau klientui visada sakau, kad reikia koncentruotis ties pačiu svarbiausiu. Dažniausiai juo tampa biudžetas. Aplink jį įmonėje ir dėliojame procesus, darbus, skaitmenizacijos įrankius“, – pabrėžia „Viconus“ vadovas. Įmonės komandoje – patyrę savo sričių ekspertai, tačiau tam, kad klientui būtų pasiūlomi geriausi sprendimai, stiprinamos inžinerinės kompetencijos. „Savo srityje siekiame tapti lyderiais, todėl naudojame inovatyvius ir efektyvius darbo metodus“, – pabrėžia R.Viršilas.

Nėra neįgyvendinamų projektų

“Viconus” sprendžia pačius įvairiausius klausimus, tačiau, pasak įmonės vadovo, nėra padėties be išeities, kaip ir nėra neįgyvendinamų projektų:

·       Kaip suprojektuoti pastatą, kad statybos konkurso metu gauta rangovų kaina neviršytų lūkesčių bei užbrėžto biudžeto? 

·       Kaip suvaldyti situaciją, kad projekto kokybė būtų gera?

·       kaip atsirinkti rangovą ir užtikrinti, kad suskaičiuota kaina nebus viršijama projekto gale?

·       Kaip projektavimo darbų pirkimo metu atsirinkti patirtį turinčius projektuotojus?

Įmonės projektavimo darbai perkami BIM aplinkoje, samdomi joje dirbti gebantys  projektuotojai. Tai leidžia įžvelgti inžinerinių dalių susikirtimus, eliminuoti klaidas. „Pasitelkdami skaitmenines programas, siekiame, kad perkant rangos darbus būtų kuo mažiau neapibrėžtumų, pašalintos klaidos, įvertinti statybos darbų kiekiai bei kaina“, – sako R.Viršilas. 

Dar vienas šių dienų iššūkis: rangovai vis sunkiau įsipareigoja fiksuoti kainas, nes negali kontroliuoti jų kismo, pavyzdžiui, dvejiems metams. Todėl „Viconus“ dažniau naudoja „atviros knygos“principą:

  • pirkti darbus vykdant konkursus ir užtikrinti, kad būtų laikomasi numatyto biudžeto;
  • vykdyti statybos darbų pirkimus anksčiau laiko, tai taikitina statybų etape: jei tektų perprojektuoti sprendinius, nuo to nenukentėtų projekto biudžetas ir terminai;
  • statybos darbus pirkti parengus darbo projektus ir iš anksto parinkus medžiagas. Taip būtų mažinamas kainos neapibrėžtumas.

Iššūkiai sustiprina

Daugelį įmonių pastaraisiais metais palietė vienas ir tas pats iššūkis: COVID-19 pandemija. Suvaldyti iškilusius sunkumus ir išgyventi nežinomybės krečiamoje rinkoje – uždavinys ne silpniems. „Esant pandemijos poveikiui ir infliacijai, suvaldyti projekto biudžetą – didelė užduotis. Kainų nestabilumas, pasikeitusios rangos sutartys ir klientų biudžetai – dideli rinkos pokyčiai, į kuriuos privalėjome reaguoti“, – pasakoja R.Viršilas. Vadovas džiaugiasi, kad šis etapas praeitas sėkmingai, maža to – pasisemta naujų patirčių ir išmokta svarbių pamokų. „Tapome dar stipresni, reiklesni sau ir atidesni klientui“, – sako įmonės direktorius. 

Paradoksalu, tačiau kainų nestabilumas rinkoje ir geopolitiniai kontekstai užtvirtino įmonės pajėgumus dirbti bet kokiomis sąlygomis. „Esame nepajudinami kaip plienas, tačiau visiškai lankstūs savo klientams“, – šypsosi R.Viršilas. 

 „Mūsų stiprybė – kvalifikuoti darbuotojai ir reiklūs klientai